Stor förtjänst att planera sina matinköp!
Jag har gjort en beräkning på veckans matinköp. Enligt kvittot när jag handlade hamnade kostnaden för HELA veckan (Middagar måndag till fredag och 2 måltider lördag till söndag) på ca 920 kr.
Enligt Konsumentverkets riktlinjer ligger kostnaden för enbart MAT i en familj med 2 vuxna och 2 barn mellan 10-17 år (där alla måltider ingår, utom luncher vardagar för barnen) på drygt 6000 kr i månaden 2016. I praktiken tror jag att det snarare handlar om uppemot 8-9000 kr för de allra flesta och säkert mer ändå.
Det betyder att man i genomsnitt lägger ca 2500 kr mer på mat i månaden än man skulle behöva i normalfamiljen.
Räknar man om det på ett år blir summan 30.000 kr.
Smaka på den...
30.000 kr!!!
Lågt räknat.
Betydlgt mer om man tar till lösningar som att åka och köpa färdig mat på restauranger och pizzerior flera gånger i veckan, bara för att man inte har planering och struktur klar för sig.
Jag tror att det är fullt möjligt att spara uppemot 50.000 kronor om året med planering.
Och då har vi inte ens räknat in hälsovinsten av att laga mat från grunden, som är balanserad och varierad!
Lite inspiration ur veckans matsedel hos Föreningsmenyn...
Måndag: Inkokt Lax med pressad potatis och dillsås.
Tisdag: Tomatkassler med Färsk Pasta, ruccola och parmesan.
Så kom igång med Föreningsmenyn Du också och spara in 30-50.000 kronor om året!